Wielu przedsiębiorców oraz właścicieli małych firm nie korzysta ze stałej opieki prawnej, uważając ją za ostateczność. Raczej kojarzy się ona z wielkimi korporacjami, które na bieżąco są w kontakcie ze swoim wsparciem prawnym. To duży błąd, ponieważ założyciele mniejszych firm mogą nie być świadomi niebezpieczeństw z tym związanych. Jak wygląda opieka prawna małych firm?
Małe firmy funkcjonują na rynku gospodarczym tak samo jak i duże przedsiębiorstwa, często jest też tak, że konkurują między sobą. Różnica polega jednak na tym, że duże firmy dysponują zatrudnionymi prawnikami, wspierającymi przedsiębiorstwo w podejmowanych działaniach. Z kolei mniejsze przedsiębiorstwa często nie mają opieki prawnej, co jest dużym błędem. Stała opieka prawna małej firmy jest znacząca oraz potrzebna.
Dlaczego działalność gospodarcza potrzebuje stałej opieki prawnej?
Prowadzisz małą, ale dobrze prosperującą firmę. Pojawiają się nowi pracownicy czy też kontrahenci. Ale skąd pewność, że kontrahent nie chce Cię oszukać, a pracownik jest rzetelny i wiarygodny? Aby komfortowo i bezpiecznie prowadzić firmę, ważna jest dobra znajomość prawa, a w szczególności takiego, w którego obszarze ona funkcjonuje. Małe firmy nie korzystając z opieki prawnej, popełniają spory błąd – szybko zmieniające się regulacje i rozporządzenia są czasem bowiem wręcz ciężkie do przyswojenia, jeśli ktoś nie jest w tym obeznany. Dlatego też takie przedsiębiorstwa mają czasem wiele trudności, aby dostosować swoje biznesy do nowych realiów prowadzenia działalności. Często też jednorazowa porada prawna nie wystarczy. Warto jest mieć stałą opiekę prawną m.in. dlatego że:
- jako właściciele firmy mamy większy spokój psychiczny, ponieważ mniej rzeczy w obszarze prawa może nas zaskoczyć,
- nie musimy samodzielnie nadążać za wszystkimi zmianami prawnymi w obszarze przedsiębiorstwa,
- nie martwimy się o rozwiązywanie kwestii prawnych osobiście, mamy w tym pomoc.
Jaki jest zakres opieki prawnej w małych firmach?
Musimy pamiętać, że potrzeby każdej działalności gospodarczej są inne. Należy też zwrócić uwagę na jej wielkość. Oczywiście każde wsparcie prawne jest przygotowywane indywidualnie, można jednak przytoczyć kilka wspólnych obszarów takiej regularnej obsługi:
- konsultacje oraz porady prawne,
- sprawy z zakresu prawa pracy,
- sprawdzanie przygotowanych umów jak i ugód,
- sporządzanie pism procesowych i wezwań do zapłaty,
- weryfikacja umów,
- przygotowywanie regulaminów, statutów.