Osoby, które po raz pierwszy wybierają się do sądu, często przeżywają niepotrzebny stres spowodowany tym, że nie wiedzą, jak wygląda rozprawa w sądzie i jak się podczas niej zachować. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat przebiegu rozprawy sądowej i savoir vivre’u, który obowiązuje w tej instytucji. Oto kilka faktów, które z pewnością sprawią, że wizyta w sądzie stanie się mniej stresująca.
Podstawowe informacje
Każda osoba wybierająca się do sądu powinna zadbać, by jej wizerunek był odpowiedni do powagi, jaką powinno się zachować w tym miejscu. Warto więc postawić na klasyczny, elegancki strój, który nie jest prowokujący. Najlepiej zrezygnować z krzykliwych kolorów i ozdób. Panie powinny pamiętać, że sąd nie jest miejscem na prezentowanie głębokich dekoltów czy bardzo krótkich spódniczek, panowie zaś zadbać muszą, by ich koszule były zapięte. Do sądu nie przynosimy zwierząt ani żadnych przedmiotów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne. Warto tutaj przemyśleć, co na co dzień nosimy w torebce czy aktówce, gdyż za potencjalną broń mogą zostać uznane nawet nożyczki do paznokci czy pilnik.
Po wejściu do sądu
Zanim przystąpimy do wyjaśniania, jak wygląda sama rozprawa sądowa, warto poświęcić kilka zdań temu, co się dzieje, zanim trafimy na salę. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że po wejściu do budynku zostaniemy poproszeni o przekazanie ochronie torby czy aktówki w celu jej przeskanowania. Sami będziemy zaś musieli przejść przez bramkę wykrywającą metal. Dodatkowo ochrona może poprosić nas o dowód osobisty i zapytać o cel wizyty w sądzie. Są to zwykłe procedury, które mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w budynku i w żadnym razie nie powinny być dla nas stresujące. Jeśli mamy na sobie odzież wierzchnią, przed udaniem się na poszukiwanie odpowiedniej sali, powinniśmy zostawić ją w szatni sądowej.
Kiedy jesteśmy gotowi do rozprawy, pozostaje nam znaleźć miejsce, w którym się ona odbędzie. Dlatego warto mieć ze sobą zawiadomienie czy wezwanie do sądu – tam znajdziemy sygnaturę sprawy oraz numer sali. O pomoc w odnalezieniu właściwego pomieszczenia możemy udać się do punktu informacyjnego. Przed salą znajdziemy tak zwaną wokandę – jest to nic innego jak wykaz spraw, które danego dnia odbywają się w tym pomieszczeniu wraz ze wskazaniem stron postępowania, sygnaturą sprawy oraz planowaną godziną rozpoczęcia sprawy. Jeśli znajduje się na niej nasza sprawa, pozostaje nam czekać, aż sprawa zostanie wywołana. Mogą zdarzyć się opóźnienia, jednak pukanie czy zaglądanie do sali, zanim zostaniemy do niej poproszeni, nie jest w dobrym tonie.
Jak zachować się w sądzie jako pozwany lub powód?
Kiedy protokolant wywoła sprawę, możemy wejść na salę sądową i zająć odpowiednie miejsce. W przypadku gdy znajdujemy się na sali jako powód, powinno być to miejsce na ławie znajdującej się po prawej stronie sędziego. Jeśli zaś przyszliśmy w charakterze pozwanego – odpowiednie dla nas jest miejsce na ławie po jego lewej stronie. Następnie sąd sprawdzi , czy stawili się wszyscy obecni i zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu tożsamości.
Świadek w sądzie – jak to wygląda?
Nieco inaczej wygląda kwestia, jeśli chodzi o świadków. Ci także po wywołaniu sprawy wchodzą do sali, jednak nie zajmują miejsc siedzących. Potwierdzają swoją obecność, gdy zostaną wyczytani przez sędziego, oraz okazują dowody osobiste, ale później muszą opuścić pomieszczenie. Zostają poproszeni na salę w odpowiednim czasie, pojedynczo. Jest to bardzo istotne, gdyż będąc świadkiem, nie powinniśmy słyszeć zeznań innych świadków przed złożeniem własnych, by nie sugerować się ich odpowiedziami. Po złożeniu zeznań możemy opuścić sąd lub pozostać na sali do końca rozprawy.
Kultura w sądzie
Niezależnie od tego, w jakim charakterze znajdujemy się na rozprawie, powinniśmy zadbać, by nasze zachowanie w sądzie było kulturalne i spokojne. Nie powinniśmy więc zabierać głosu bez zezwolenia sądu, przerywać wypowiedzi innych osób czy komentować ich słów i zachowania. Wszystkie wypowiedzi, niezależnie od tego, kto zadał pytanie, kierujemy w stronę sądu, zaś do samego sędziego zawsze zwracamy się “wysoki sądzie”. Wypowiadając się, nie powinniśmy używać wulgarnych słów i obrażać innych. Ważne jest także, by pamiętać, że telefon komórkowy przez cały czas trwania rozprawy powinien pozostać wyłączony.